Kot to szczególne zwierze. Istnieje wiele teorii na temat tego, dlaczego w ten sposób postrzegamy koty.
Dlaczego lubimy koty?
Niektóre teorie wyjaśniają nasze przywiązanie do kotów, opierając się na cechach fizjologicznych kota, które mają nam nasuwać skojarzenie z dziecięcym wyglądem. To odwołanie do tzw. schematu dziecięcości. Dotyczy on pewnych cech fizycznych, takich jak mała trójkątna główka, duże oczy, mały nosek, które charakterystyczne są dla niemowląt. Budzą one u człowieka atawistyczną potrzebę opieki. Czy rzeczywiście nasz mózg w taki sposób rezonuje na widok kota? Przypomnijmy sobie nasze własne reakcje, kiedy mogliśmy wziąć na ręce małego kotka. Czy nie mieliśmy wówczas ochoty natychmiast go przytulić?
Z drugiej strony…
Z drugiej jednak strony w historii człowieka kot występuje zarówno często jako domowy pupil, jak i danie w naszym jadłospisie. Nie tylko mam tu na myśli kuchnię azjatycką ale także europejską. Ponoć w Szwajcarii świąteczny pasztet lub bitki z kota do dziś uchodzą za tradycyjny przysmak serwowany z czosnkiem i białym winem. Czy wobec tego nasza atawistyczna potrzeba opieki nad kotem nie jest już tak silna, jak potrzeba konsumpcji tradycyjnego dania? Czy może za to, że lubimy koty, jako swoich współtowarzyszy odpowiedzialna jest inna potrzeba?
Kot towarzysz
Mam tu na myśli społeczną potrzebę kontaktu. Pewne jest, że mózg ludzki ma charakter społeczny i jak tlenu potrzebuje relacji z innymi. Nasza tolerancja na kontakty społeczne jest tak duża, że mieszczą się w niej także relacje ze zwierzętami. Warunkiem satysfakcji z takie relacji wydaje się tutaj przede wszystkim odwzajemnienie, które szczególnie charakterystyczne jest dla ssaków, wyposażonych w dobrze rozwinięty mózg limbiczny. Mózg kota w tym zakresie jest w stanie odwzajemnić przywiązanie do człowieka w sposób dla nas zadowalający. Możemy więc na tyle rozwinąć relację z kotem, aby cieszyć się na jego widok, tęsknić za nim, opiekować się nim. Kot z drugiej strony nawiąże z nami taką relację, abyśmy czuli, że jesteśmy mu potrzebni i wyjątkowi.
Przydatne cechy
Ponadto kot jest zwierzęciem inteligentnym i wyposażonym w przydatne człowiekowi instynkty i cechy. Świetnie wyczuwa wibracje i drgania, widzi w ciemnościach, jest szybki i zwinny w zdobywaniu pokarmu, którym potrafi dzielić się z człowiekiem. Ponadto kot mą miękkie i przyjemne w dotyku futro, co sprawia, że człowiek ma ochotę go głaskać i przytulać. Koty dożywają nawet 20 lat, dzięki czemu łatwiej człowiekowi nawiązać z nimi głębszą relację.
Atrakcyjny wygląd
Wiele jest zatem kocich cech, które wydają się atrakcyjne z punktu widzenia człowieka. Nic więc dziwnego, że historia kota, jako naszego towarzysza sięga w przeszłość aż 9 tysięcy lat. Choć koty udomowiono tak dawno, to ich hodowlą i selekcją zaczęto interesować się znacznie później. Na przykład koty pręgowane pojawiły się dopiero w Turcji około IV wieku. Współczesne mutacje kocich ras są bardzo różnorodne, a ich znanych i zdefiniowanych odmian jest około stu. Człowiek znacząco wpłynął na wygląd współczesnego kota, dostosowując go do zapotrzebowania rynku. W tym sensie ingerencja człowieka w kocią naturę wydaje się nie do końca poprawna etycznie. Pierwotna użyteczność kocich umiejętności i cech została bowiem zastąpiona atrakcyjnością niebanalnego wyglądu i swoistą modą.
Kosztowne rasy
Jeśli więc decydujesz się na zakup kota, możesz wybierać w zależności od swoich upodobań. Możesz bowiem kupić puszystego kota perskiego, dużego silnego Maine Coona lub krótkonogiego Munchkina. Oczywiście poszczególne rasy różnią się od siebie także ceną. Niektóre z nich osiągają niebagatelne sumy. Najdroższy kot świata, Ashera kosztuje od 28 5000 zł do 475 000 zł. Posiadacz tak drogiej kociej rasy z pewnością powinien wykupić dobre ubezpieczenie. Taki „koci księże” nie tylko bowiem narażony jest na urazy i pogryzienia ale także może stać się łupem złodziei.
Ubezpieczenie kota domowego
Oczywiście ubezpieczenie nie pokryje strat emocjonalnych po utracie kociego towarzysza ale może być pomocne w sferze materialnej. Jakie ubezpieczenie najlepiej ochroni naszego pupila? Na rynku ubezpieczenie funkcjonują różne konstrukty ubezpieczeniowe zapewniające ochronę naszego kota w sytuacji śmierci w wyniku wypadku, urazów w wyniku pogryzienia przez inne zwierzę, choroby, kradzieży czy otrucia. Pokrywają one przede wszystkim koszty związane z leczeniem weterynaryjnym, mającym na celu ratowanie życia lub zdrowia kota. Ponadto zapewniają zwrot kosztów leków, kremacji, pochówku a także wypłatę świadczenia na zakup nowego pupila.
Jakie ubezpieczenie kota wybrać?
Ubezpieczenie dla kota właściciel może wykupić w formie rozszerzenia ochrony ubezpieczenia domu. W tym przypadku rozróżniamy dwa rodzaje ochrony. Po pierwsze może to być ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej właściciela kota. Ma ono zastosowanie w przypadku, gdy nasz kot wyrządzi szkodę osobie trzeciej, np. podrapie skórzaną kanapę w hotelu. Drugi rodzaj ochrony to ubezpieczenie NNW kota. Dotyczy ona skutków nieszczęśliwego wypadku lub choroby, jaka dotknie naszego pupila. Niektórzy Ubezpieczyciele oferują także ciekawe rozwiązanie dla właścicieli kotów, którzy podróżują ze swoim pupilem samochodem. W tym przypadku ochrona jest rozszerzeniem ubezpieczenia komunikacyjnego. Polega na pomocy w sytuacji wypadku komunikacyjnego, w którym uczestniczy także nasz kot. Właściciel może liczyć na usługi związane z dowiezieniem kota do weterynarza, innego opiekuna, schroniska lub hotelu dla zwierząt. To także wyręczenie w opiece nad kotem podczas gdy właściciel jest hospitalizowany. Innym równie pomocnym rozwiązaniem jest dostęp do infolinii ubezpieczyciela, na której można uzyskać informacje na temat najbliżej lecznicy dla poszkodowanego kota.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie dla kota, musimy spełnić określone warunki. Przede wszystkim standardowe oferty kierowane są do właścicieli domowych pupili, którzy zapewniają kotom właściwy poziom opieki, pielęgnacji, szczepień ochronnych. Ochrona ta nie będzie więc dotyczyła kotów w hodowli lub wykorzystywanych do celów rozrywkowych czy naukowych. Ograniczeniem w przypadku wykupu ubezpieczenia jest także wiek kota (do 10 lat) oraz wszelkie wady wrodzone. W niektórych rozwiązaniach ubezpieczeniowych kryterium wypłaty świadczenia stanowi również posiadanie przez naszego kota rodowodu.