panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Metoda pozyskiwania energii elektrycznej za pomocą paneli krzemowych, czyli fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna w Polsce. To rozwiązanie zapewnia nie tylko oszczędność w kosztach zużycia energii ale przede wszystkim jest ukłonem w stronę ekologicznego podejścia do zasobów naturalnych.  

Jak to działa?

Panele fotowoltaiczne zbudowane z krzemu przechwytują fotony światła i wprawiając w ruch elektrony, wytwarzają energię elektryczną. Energia ta w postaci prądu stałego nie nadaje się jednak do zasilania urządzeń w domu. Dopiero falownik (inwerter) przetwarza ją w prąd zmienny. Następnie z inwertera solarnego, poprzez układ zabezpieczający prąd trafia do sieci, do której podłączone są nasze domowe sprzęty. Warunkiem poprawnego funkcjonowania paneli jest zatem położenie ich w miejscu dużego nasłonecznienia.

W jaki sposób rozliczamy się z siecią za wyprodukowany prąd?

Energia elektryczna, jaką wytworzą nasze panele fotowoltaiczne trafia do sieci. Aby mieć z tej produkcji korzyść, bilansujemy nią zużyty przez nas prąd pobrany wcześniej z sieci. Stąd ważne jest, aby wielkość systemu fotowoltaicznego dostosować do naszego zapotrzebowania na prąd. Bowiem wszelkie nadwyżki wyprodukowanej przez nasze panele fotowoltaiczne energii przepadną. Nie ma możliwość odsprzedania wytworzonego prądu. Korzyścią dla nas jest natomiast zminimalizowanie rachunków za prąd. Bilansując zużytą energię wyprodukowanym prądem, możemy zatem odebrać od 80% do 70% przekazanej wartości w zależności od wielkości instalacji. Pozostała wartość przeznaczona jest na pokrycie kosztów obsługi sieci i przesyłu prądu.

Umowa z dostawcą

Przekazywanie i odbiór wytworzonej energii powinno odbywać się na podstawie umowy kompleksowej podpisanej z dostawcą. Jeśli jednak nasz dostawca prądu nie zawarł właściwego porozumienia będziemy wówczas zmuszeni do podpisania dwóch odrębnych umów – za przesył oraz za sam prąd. Ponieważ panele fotowoltaiczne w miesiącach ciepłych produkują o wiele więcej prądu, niż w pozostałych ważne, aby umowy zakładały najdłuższe cykle rozliczeniowe.

Panele fotowoltaiczne – zalety

Oszczędność

Choć sama instalacja paneli jest kosztowna, to jednak istnieją możliwości dofinansowania do inwestycji. Możliwość taką oferuje program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej „Prosument”. Ponadto można uzyskać dotacje krajowe na przykład w ramach programu Czyste Powietrze (2018-2019) lub programu „Mój Prąd” (2019). Dofinansowanie do inwestycji fotowoltaicznej oferuje również  Unia Europejska. Niemniej dobrze dobrana instalacja zapewnia zwrot jej kosztów po około 7 latach. Przede wszystkim jednak minimalizujemy bieżące rachunki za zużycie prądu.

Ekologia

Energia słoneczna jest i zawsze będzie dostępna bez obawy jej wyczerpania. W przeciwieństwie do zasobów ziemi możemy ją eksploatować nie obciążając i nie degenerując środowiska naturalnego.

Prostota

Panele fotowoltaiczne nie zawierają dużo miejsca. Jeśli zdecydujemy się zainstalować je na dachu a jesteśmy właścicielami domu z płaskim dachem, panele są prawie niewidoczne. Ponadto podczas pracy nie wytwarzają żadnego dźwięku a ich czyszczenie i konserwacja nie wymaga dużych nakładów pracy. Przeciętnie panele funkcjonują nieprzerywalnie przez około 25 lat.

Ubezpieczenie

Panele fotowoltaiczne można objąć ochroną w ramach ubezpieczenia domu. Ubezpieczamy wówczas instalacje od zniszczenia i kradzieży zwykłej. Możemy ubezpieczyć zarówno panele zamontowane na budynku, jak i na terenie posesji, stojące jako budowla zakotwiczona do podłoża. O szczegóły radzimy zapytać naszych ekspertów.